בקשות גשמים בשיר ובפיוט

מערך פעילות בנושא התפילה לגשם כפי שעולה בשירים בני ימינו ובשירה עתיקה - פיוטי ימי הביינים. מערך השיעור כולל לימוד השירים והשרתם בכיתה.

כיתה ה2 שיעורים

מטרת הפעילות

  1. לעורר שיח בנושא גשם בחברה שאינה חקלאית.
  2. להבין את משמעות הגשם כצורך קיומי ראשוני.
  3. היכרות עם שיר ופיוט בנושא גשם, תוך התייחסות לרב תרבותיות.
  4. לעודד שירת רבים בכיתה.
  5. להשמיע קולות חדשים ואחרים בכיתה, תוך פתיחת האוזן והלב לקולות הללו.
  6. ליצור פסקול תרבותי יהודי-ישראלי.

מהלך הפעילות

1. פתיח

נחלק לתלמידים שאלון (להפעלת שאלון אינטראקטיבי לחץ כאן. להורדת השאלון כקובץ לחץ כאן), ונבקש מהם לענות על השאלה הראשונה.

נראה לתלמידים את הסרטון הבא – "גשמים בשכונת חיים":

נבקש מהם לענות על השאלות הנוספות בדף.

2. דיון בעקבות הפתיח

בעקבות השאלון נעורר דיון שבו נברר עם התלמידים את החשיבות של הגשם.

נשאל:

  • מהם ההבדלים בין חברה מודרנית לחברה מסורתית ביחס לגשם?
  • האם מי שמתפרנס מחקלאות מתייחס לגשם בצורה שונה ממי שמתפרנס ממקורות אחרים? מדוע?
  • מתי מי שגר בעיר ואינו מתפרנס מחקלאות נתקל בבעיות כגון בצורת?
  • האם התפלת מים פותרת את הצורך בגשם?

3. תפילת גשם / לוין קיפניס

נחלק לתלמידים את מילות השיר "תפילת גשם" מאת לוין קיפניס (להפעלת פעילות אינטראקיטבית לחץ כאן. להורדת הפעילות כקובץ וורד לחץ כאן).

נבקש מהתלמידים לקרוא את המילים, להקשיב ללחן, ולענות על השאלות שבדף.

קישור לשיר בזמרשת.

אפשר להראות את הסרטון הבא:

נסכם עם התלמידים את העבודה על השאלות שבדף.

נאיר את השיר כתפילה לגשם שבאה מצד הטבע והאדם, ומופנית כדרכן של תפילות, לאלוהים. הגשם כמקור חיים וצמיחה בפרדס ובגן.

נבחן את מבנה השיר, נראה שבכל בית תבנית קבועה ורק מבקשי הגשם משתנים – שדה, גן, כרם וכדומה.

נעלה שאלה בנוגע לקשר שבין הלחן לשיר: מה יש בלחן שמבטא את תוכן השיר?

4. "שפעת רביבים" / שלמה אבן גבירול

נחלק לתלמידים דף עם הפיוט "שפעת רביבים" שחיבר שלמה אבן גבירול ופותח את תיקון הגשם שנעשה בשמיני עצרת (להפעלת הפעילות לחץ כאן. להורדת הפעילות כקובץ וורד לחץ כאן).

נשמיע לתלמידים את הלחן של הפיוט.

5. סיכום

נשווה בין השיר לבין הפיוט:

  • מה דומה ומה שונה בין השניים?
  • מה קרוב יותר ללבם של התלמידים מבחינת התוכן ומבחינת הלחן? מדוע?
  • מה בפיוט מחדש/ מוסיף/ מאתגר מבחינת התלמידים?
  • על איזה צורך עונים השיר והפיוט?

6. הצעות להמשך פעילות

  1. לשיר עם התלמידים את השיר, את הפיוט או את שניהם בתקופה של בין סוכות ועד בוא הגשמים.
  2. לקיים פעילות חווייתית עם התלמידים בדומה לזו המתוארת בסרטון המצורף.
  3. התלמידים יכתבו בקשות לגשם פרי עטם.